Dostępność domeny .EU wyszła poza Unię Europejską

Do 19 października 2019 roku możliwość rejestracji domeny z rozszerzeniem .EU mieli tylko Europejczycy mieszkający na terenie krajów unijnych lub prowadzący na ich terenie działalność gospodarczą. Obecnie zostało to zmienione i każdy obywatel Unii Europejskiej może zarezerwować adres w domenie europejskiej nawet jeżeli mieszka poza granicami wspólnoty. Jest to rozwiązanie szczególnie ważne dla przedsiębiorców prowadzących działalność w Wielkiej Brytanii, gdyż po wyjściu z Unii straciliby prawo do korzystania z domeny .EU z początkiem 2020 roku.
 
Jest to działanie, które ma na celu ograniczenie spadku liczby abonentów domeny europejskiej. Wielka Brytania jest szóstym krajem co do ilości rejestrowanych domen .EU, posiada ponad 250 tysięcy zarejestrowanych adresów. Jeżeli ich wyście z UE odbędzie się bez umowy to domeny zostaną odebrane obywatelom brytyjskim i pozostaną "niczyje" do listopada 2020 roku, później otrzymają status możliwych do rejestracji.


Według statystyk EURiD rejestracja domen w porównaniu do zeszłego spadła o ponad 130 tysięcy, a rozszerzenie tej domeny jest w top10 najpopularniejszych domen na świecie, dlatego tak ważne jest utrzymanie wysokiej liczby rejestracji.


Dostępność domeny .EU poza granicami Unii będzie dużym plusem również dla mieszkańców USA czy Kanady, którzy do tej pory nie mogli rejestrować domen z tym popularnym rozszerzeniem.

wróć