Domeny .eu podczas Brexitu

Od 1 stycznia 2021 r. ponad 81 tysięcy nazw domen, których rejestrujący mieli kod kraju GB/GI, otrzymało status „ZAWIESZONE”. Na dzień dzisiejszy przywrócono zaledwie 8 tysięcy z nich.

Czas posiadania statusu „ZAWIESZONE” wydłużono do 30 czerwca 2021 r., zamiast poprzednio obowiązującego terminu 31 marca 2021 r. To przedłużenie o trzy miesiące zapewnia rejestratorowi i rejestrującym, którzy nie zaktualizowali jeszcze swoich danych rejestracyjnych możliwość wykazania zgodności z ramami regulacyjnymi domeny .eu.

Dnia 1 lipca 2021 r. o godz. 00:00:00 czasu środkowoeuropejskiego EURid ponownie powiadomi pocztą elektroniczną wszystkich rejestrujących w Wielkiej Brytanii i ich rejestratorów, że ich nazwa domeny nie jest już zgodna z ramami regulacyjnymi .eu i w związku z tym otrzymuje status „WYCOFANA”, który będzie obowiązywał do 31 grudnia 2021 r.

Nazwa domeny o statusie „ZAWIESZONA” nie może obsługiwać żadnej usługi (takiej jak strona internetowa i poczta e-mail), ale może zostać przywrócona, jeśli dane rejestracyjne zostaną zaktualizowane w celu spełnienia kryteriów kwalifikacyjnych.

W dniu 1 stycznia 2022 r., Od 00:00:00 czasu środkowoeuropejskiego, wszystkie nazwy domen o statusie „WYCOFANA”, poprzednio przypisane do rejestrujących w Wielkiej Brytanii, zostaną ODWOŁANE, a następnie będą DOSTĘPNE do ogólnej rejestracji. Ze względów bezpieczeństwa ich wydawanie będzie odbywać się partiami.

Można zmienić status domeny z „WYCOFANE” na „ZAREJESTROWANE”, jednak jest to bardzo czasochłonna operacja. Dlatego zaleca się by niezbędne wnioski wypełnić do 30 czerwca 2021 r.

Jeśli jesteś właścicielem nazwy domeny, której dotyczy problem, zachęcamy do skontaktowania się z rejestratorem (firmą, za pośrednictwem której zarejestrowałeś nazwę domeny) i zaktualizowania adresu kontaktowego nazwy domeny lub obywatelstwa tak szybko, jak to możliwe.

Informacje o Twoim rejestratorze można znaleźć w bazie danych WHOIS https://domeny.domena.pl/?action=nologged&subaction=whois&check=1

Po więcej informacji w tym temacie zapraszamy na https://www.domena.pl/pl,akt-18,297,Domena-.EU-w-obliczu-BREXITu.html

wróć